דלג לתוכן הראשי

היום הוא יום הנכבה اليوم هو يوم النكبة.

פליט' עבודה של אחמד כנעאן 
מתוך התערוכה ח'מסין - 50 - خمسين 
 הנפתחת ביום שבת ה 20.5 
במרכז האמנות המשותף בגבעת חביבה, 

יום הנכבה - "האסון" - הוא היום בו מציין העם הפלסטיני את הטרגדיה שפקדה אותו ב- 1948, כאשר בין 700,000 ל-1,000,000 פלסטינים הפכו לפליטים בגדה המערבית, רצועת עזה, מדינות ערב ומקומות אחרים בעולם, ורבים אחרים הפכו ל"פליטי פנים" עקורים מביתם שמצאו בית אחר בישראל. הנכבה היא פצע פתוח, שורף ומכאיב בזיכרון הקולקטיבי הפלסטיני. לעשרים אחוז מאזרחי הארץ שלנו, ישראל, יום הנכבה מסמל את הטראומה הלאומית של גירוש וחורבן והטראומה האישית והמשפחתית של אובדן קרובי משפחה, בית, אדמה, עץ ופרח. אובדן שמלווה את משפחתם ועמם מאז 48. על מנת שנצליח לקיים כאן חיים משותפים עלינו לאחות את הקרעים ולהכיל את הזהויות השונות. 
בשביל שיהיה לנו עתיד של שלום עלינו בהווה לבנות בסיס של חברה משותפת שנשען על הכרה, שוויון, אמון כנות ורצון טוב לקבל אחד את השני ואת הפגיעות שאנחנו פוגעים אחד בשני. בשני הצדדים קיים צורך לבטא את הכאב, הפחד והכעסים ולקבל הכרה לתחושת הפגיעה. אפשר לעשות זאת מבלי להטיל אשמה על האחר, פשוט להכיר ולקחת אחריות אישית וקולקטיבית. ולכן כל כך חשוב להפסיק את הניסיון הממסדי בישראל להתעלם מהנכבה. 
ככול שנקדים לשנות ולהשתנות, ככול שנקדים לקבל את הנכבה, את הפגיעה, את האחריות הנלווית לה, כך נקדם את השלום וסיום האלימות. ככול שנבין שהנכבה עדיין מתרחשת גם היום (בפלסטין, אצלנו וברחבי העולם שם נמצאים דור רביעי של פליטים פלסטינים) כך נקרב את ההשלמה וההכרה ההדדית ואת יכולתנו לקיים את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי שהינה גם מדינת כול אזרחיה ומקיימת שוויון מלא לאזרחיה הערבים-פלסטינים.  ולכן גם אני מרגיש היום מחויב לציין ולהזכיר את "הנכבה".                      
 ככה , ביחד עם שותפיי אזרחי ישראל הערבים-פלסטינים, נצליח לבנות כאן חברה משותפת ולהפוך זהויות מתנגשות לזהויות מכילות. ככה נבנה את הגשר לשלום שיבטיח את עתיד ארצנו המשותפת ואת עתידם של ילדינו.

יניב שגיא,
מנכ"ל גבעת חביבה

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

69 שנה למדינת ישראל

מחר בערב המוני ישראל יחגגו את יום העצמאות. עם ישראל בהמוניו ייצא למוקדי החגיגות אבל לא כול אזרחי ישראל יחגגו. המיעוט הלאומי של אזרחי ישראל הערבים עדיין אינו שותף לחגיגת המדינה. ולא שהם אינם מרגישים שותפים ושייכים למדינה, נהפוך הוא. סקר שהתפרסם היום על ידי המכון הישראלי לדמוקרטיהואוניברסיטת תל אביב* מראה ש51 אחוז מאזרחי ישראל הערבים גאים להיות ישראלים. 66 אחוז מאזרחי ישראל הערבים מעריכים את מצבה של המדינה כטוב עד טוב מאוד. 58 אחוז מאזרחי ישראל הערבים מרגישים חלק מהמדינה ובעיותיה. 61 אחוז אופטימיים ביחס לעתיד המדינה. מה המשמעות של כל הנתונים האלה ? האם זה עולה בקנה אחד עם הקיטוב הפוליטי , החוקים שמוצעים בכנסת לפגיעה בחברה הערבית ו"הערבים נוהרים לקלפיות" ?   לתפיסתי הסקר הזה מוכיח את מה שאנחנו בגבעת חביבה טוענים: יש בישראל רצון ואינטרס נרחב בחברה משותפת ושוויונית בין יהודים וערבים בישראל. אזרחי ישראל הערבים הם לא גיס חמישי ולא סכנה למדינה. הם אזרחים שלמרות היותם מופלים לרעה במדינה שואפים להשתייך, להזדהות ולהשפיע על המדינה . למרות הקונפליקט המובנה בין לאומיותם הפלסטינית לאזרחותם…

בעקבות הריסת בתים בקלנסווה

לכבוד: מר עבד אלבאסט סלאמה,            ראש עירית קלנסאוה
אנו בגבעת חביבה מוחים ומגנים את הריסת הבתים בישובך בפרט ובישובים הערבים בכלל.  אין ספק שהמדיניות הנוכחית של הממשלה והעומד בראשה מובילה להרס מרקם היחסים שנבנה בארץ. אנו פונים למשרד הפנים ולממשלה להשלים את תוכניות המתאר והרחבת שטחי השיפוט של היישובים הערבים ומחזקים את ידי תושבי קלנסאוה וראש העיר במאבקם זה. 
בכבוד רב, יניב שגיא, מנכ"ל  מוחמד דראושה, מנהל תחום תכנון, שוויון וחיים משותפים  ריאד כבהא, מנהל המרכז היהודי ערבי לשלום

דברים בכנס גבעת חביבה הרביעי

לפני שבוע, לרגע, היה נדמה שקרן אור בוקעת בחשכה. ראש הממשלה וראש האופוזיציה דיברו יחדיו על הזדמנות היסטורית לשלום שמצדיקה את השותפות ביניהם. למחרת התברר שהאור היה מהקטר של רכבת המלחמה והשנאה... וקיבלנו ממשלת ימין לאומנית.
בבחירה בין שלום למלחמה, בין דמוקרטיה מחברת לבין אתנוקרטיה,
בבחירה בין פוליטיקה של פחד לפוליטיקה של תקווה, שוב ושוב בוחרת ארצי האהובה את המדרון החלקלק שמוביל לאובדנה.
אבל אנחנו לא התכנסנו כאן היום לשם הבכי והכעס. אנחנו התכנסנו ביחד בשביל לחזק את הבנייה, את השותפות, את התקווה, את האור האמיתי ולא המדומה.
התכנסנו ביחד כי אנחנו מחוברים ושותפים לחברה שצועדת במדרון החלקלק, אבל גם פועלים למנוע את ההתרסקות ולייצר אלטרנטיבה.
קונפיציוס  שחי לפני 2500 שנה ונחשב כגדול הפילוסופים הסינים אמר:  "כשחבורת אנשים צועדת במדרון, האחרון נמצא במקום הכי גבוה."
ואנחנו אכן במדרון, אבל אנחנו גם האחרונים שנמצאים במקום הכי גבוה שמחייב אחריות רבה, אסטרטגיה ברורה, ביצוע מדויק, אמונה בדרך ואהבה. כן, אהבה.
מרטין לותר קינג אמר:  "אהבה היא הכוח היחיד אשר יכול להפוך שנאה לחברות."
ואצלנו בישרא…